Önemli Noktalar

Birisiyle hayatınız için önemli bir karar olan doğum kontrolü hakkında konuşmaya karar verdiğinizde aklınızda tutmanız gereken birkaç konu aşağıda yer alıyor.

LET’S TALK
ABOUT IT

Birisiyle hayatınız için önemli bir karar olan doğum kontrolü hakkında konuşmaya karar verdiğinizde aklınızda tutmanız gereken birkaç konu aşağıda yer alıyor.

 

  1. Kendinize güvenin
  Utanmayın, cinsellik yaşamın normal bir parçası ve doğum kontrolü hakkında konuşabilmeniz kendinizi korumak üzere sorumluluk aldığınızı gösteriyor. Konu sadece doğum kontrolü değil, konu kendi hayatınıza ait kararları yetişkin bir kişi sorumluluğuyla kendinizin alması, bu nedenle kendinizle gurur duyabilirsiniz.[1]

  2. Bilgi edinin
  Konu hakkında bilgi edinin, tüm yanıtları bilmeseniz de konu hakkında bilginizin olması size güven verecek ve konuştuğunuz kişinin saygısını kazanacaksınız. Bu da bir yetişkin olgunluğunda olduğunuzu gösterecek.

  3. Dürüst olun
  Bu bir iş görüşmesi değil ve kendinizi beğendirmeye çalışmıyorsunuz, sizin için en iyisine ulaşmayı hedefliyorsunuz ve bunun için dürüstlük en doğru yaklaşım olacaktır. Gerçeği bilmeyen bir kişi, özellikle doktorunuz doğru önerilerde bulunamaz. Sonuç olarak geçmiş öykünüzü, gereksinimlerinizi ve endişelerinizi açıkça anlatarak sizin için en doğru çözümleri bulmaya çalışın.

  PARTNERİNİZLE KONUŞMAK

  Konuşmak insanları birbirine yaklaştırır
  Bir kişiyle cinsel ilişkide bulunabilecek kadar yakınlaşabiliyorsanız, onunla cinsellik konusunda konuşabilecek kadar da yakın olmalısınız. Doğum kontrolü ya da herhangi başka bir konuda endişeniz varsa, bunu mutlaka konuşarak çözün ve daha sonra pişman olacağınız bir duruma düşmeyin. Düşünceleriniz aynı yönde değilse, belki de sizin için doğru insan değildir; cinsellik karşılıklı güven gerektirir; güven yoksa alınacak zevk de tartışmalı hale gelir.[53]

  Yöntemleri birlikte araştırabilirsiniz.

  KONUŞMAK ZOR GELİYORSA YAZIN

  Duygularınızı paylaşmakta güçlük çekiyorsanız mektup yazın. Kulağa biraz demode gelebilir, ama engelleri mektup yazarak aşabilecekseniz, neden olmasın? Sonuçta söylemek istediklerinizi yazılı bir şekilde aktarmanız da hedefinize ulaşmanızı sağlayacak.

  Girl is talking to boyfriend about contraception

  ANNE BABANIZLA KONUŞMAK

  Bir zamanlar onlar da sizin yaşınızdaydı.
  Düşünmek bile istemeyebilirsiniz ancak anne ve babanızın da cinsel bir hayatları olmuş olduğunu ya da hala olduğunu bilmelisiniz. Onlar da siz ve partneriniz gibi çeşitli aşamalardan geçtiler, tanıştılar, flört ettiler ve sonunda siz doğdunuz. Onlara deneyimlerini sorabilir, önerilerde bulunmalarını isteyebilirsiniz. Siz onlar için önemlisiniz, üstelik gençliklerinde onlar da bu yollardan geçtiler. Dediklerini dikkatle dinlemenizde yarar var.

  Daughter is talking to mother about contraception

  KONUŞMAYI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN İPUCU

  Önceden hazırlanın. Konuşmaya başlamadan önce onların yapacağınız paylaşımı belirleyin. Anne babanızı en iyi siz tanıyacağınıza göre neyi ne kadar bilmeleri gerektiğini de en iyi siz bilirsiniz. Bazen konuyu bir arkadaşınızla ilgiliymiş gibi konuşmak daha iyi olabilir. Örneğin “Okuldan bir arkadaşım erkek arkadaşıyla birlikte olmayı düşünüyor. Bu konudaki fikriniz nedir?” diye sorabilirsiniz. Böylece bu konuyu sizinle konuşmaya hazır olup olmadıklarını da denemiş olursunuz.

  DOKTORUNUZLA KONUŞMAK

  Uzmanından destek alın
  Cinsellik hakkında konuşmak her koşulda, hatta doktor muayenehanesinde bile zor olabilir. Ancak konuşmak istediğiniz konuyu daha önce binlerce hatta milyonlarca kez konuşmuş olduklarını bilin ve dürüst olun. Doktorlar sırlarınızı saklamakla yükümlüdür, kendinizi rahat hissedin; arkadaşlarınızın ve ailenizin bu konuşmayı öğrenmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Dürüst olmanız sizinle en doğru şekilde ilgilenilebilmesini sağlayacak ve açık iletişimle sizin için en doğru kararları alabileceksiniz.

  Hazırlıklı olun
  Doktorunuzla konuşurken konuya doğrudan girebilirsiniz, sadece sormak istediğiniz soruları, kurtulmak istediğiniz endişeleri bilin ve gerek duyduğunuz bilgilerin neler olduğunu belirleyin. Doktorunuzla iletişimden en fazla yararı bu şekilde elde edebilirsiniz. Aşağıda doktorla görüşmeden önce tümüyle hazırlanmanızı sağlayacak bir kontrol listesi bulunuyor.

  KONTROL LİSTESİ

  1. Son adet tarihiniz
  Doktorunuz size son adetinizin başladığı tarihi sorabilir. Adet tarihinizi ve bu konuda şüpheleriniz varsa gerekebilecek diğer ayrıntıları yazmanız yararlı olacaktır.[54]

  2. Kullandığınız ilaçlar
  Düzenli olarak kullandığınız tüm ilaçların adını, aldığınız miktarları, alma sıklığını yazın.[1]

  3. Sorularınız
  Sormak istediğiniz tüm soruları yazın, bu sayede doktora gittiğinizde unutmamış olursunuz.[54]

  Girl is talking to doctor about contraception

  Referanslar

  1.  WHO Family Planning. A Global Handbook for Providers. 2011.
  53.  Talking with your partner about birth control: What are the options? https://www.malecontraceptive.org/2019/03/15/talking-with-your-partner-about-birth-control-what-are-the-options/, Erişim tarihi: 22.8.2019.
  54.  Annual gynecological exams. https://sexinfo.soc.ucsb.edu/article/annual-gynecological-exams-what-expect, Erişim tarihi: 22.8.2019.