Gebe Kalamama

Gebe Kalamama Hakkında

Gebelik, açık ve sağlıklı bir tüpü ve normal bir rahim boşluğu olan bir kadının sağlıklı bir yumurtasının sağlıklı bir sperm ile birleşmesiyle oluşur. Normal sıklıktaki düzenli ilişki ile 1. ayda gebe kalma oranı %25 iken, 1. yılda gebe kalma oranı %85’tir. Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın 1 yıl süreyle düzenli ilişkiye rağmen hamile kalamama durumu infertilite (kısırlık) olarak adlandırılır. İnfertilite nedenleri, %30 erkeğe, %30 kadına, %30 her iki cinse ait olabileceği gibi %10’unun sebebi ise belirsizdir. Erkekte sperm üretimindeki veya semenin (meni) taşınmasındaki sorunlar kısırlığa yol açabilirken; kadınlarda rahim, yumurtalık, tüp, rahim ağzı gibi çeşitli organ ve dokulara ait nedenler kısırlığa zemin hazırlayabilir.

İnfertilite tedavisi olarak yardımlı gebelik yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler; yumurta sayısını artırmayı, sperm sayısını artırmayı ve yumurta ve spermin bir araya getirilmesini amaçlar. Bunun için aşılama, mikroenjeksiyon teknikleri, tüp bebek (IVF), GIFT ve yardımlı yuvalama yöntemleri kullanılır. Gebe kalmak isteyen çiftlerin sağlık durumuna göre uygun yöntem belirlenir. Böyle bir durumunuz varsa, sizin için en uygun yöntemin hangisi olduğunu belirlemek üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurunuz.

Referanslar

      •  UpToDate Patient information: In vitro fertilization (IVF) (Beyond the Basics)  http://www.uptodate.com/contents/in-vitro-fertilization-ivf-beyond-the-basics?topicKey=PI%2F8394&elapsedTimeMs=2&source=see_link&view=print&displa%E2%80%A6 (son erişim tarihi: 30.12.2015)

  • EN SON EKLENEN
  • EN ÇOK İZLENEN
  • TÜMÜ
Onay Kodu: L.TR.MKT.WH.07.2017.0610
ANKETE KATIL
Onay Kodu: L.TR.MKT.WH.07.2017.0610