Düşük

Düşük Hakkında

Gebeliğin 20. haftadan önce sonlanmasına düşük denir. Düşük vajinal kanama ve belde ağrı veya kramp ile kendini belli eder. Gebelik sırasında ateş, vajinadan kan dışı doku gelmesi ve kötü kokulu, koyu akıntı olması düşük belirtileri olmakla beraber, böyle bir durumda acilen doktora başvurmak gerekir. Genetik nedenler, sigara, şeker hastalığı ve enfeksiyon gibi nedenler düşüğe neden olabilirken; egzersiz, cinsel ilişki veya çalışmak düşüğe yol açmaz. Düşük olup olmadığı tıbbi öykü ve muayeneden sonra ultrason ile anlaşılır.

Tam düşük yaşayan kadınların çoğunda gözlem ve istirahat yeterlidir. Tam düşük oluşmamışsa kürtaj veya ilaçlı tedavi uygulanabilir. Düşük sonrası 2 hafta boyunca cinsel ilişki önerilmez, yeni bir gebeliğin oluşması 2-3 ayı bulabilir. Ayrıca kan grubu negatif olan kadınlar, kan uyuşmazlığı ihtimali nedeniyle aşılanır. Düşük 3 kez üst üste olursa, buna tekrarlayan düşük adı verilir ve bunun nedeni ileri tetkiklerle araştırılır ve nedene göre tedavi edilir.

Referanslar

      •  UpToDate Patient information:  Miscarriage (The Basics). http://www.uptodate.com/contents/miscarriage-the-basics?topicKey=PI%2F15610&elapsedTimeMs=1&source=see_link&view=print&displayedView=full (son erişim tarihi: 30.12.2015)

      •  UpToDate Patient information:  Miscarriage (Beyond The Basics). http://www.uptodate.com/contents/miscarriage-beyond-the-basics?topicKey=PI%2F6724&elapsedTimeMs=2&source=see_link&view=print&displayedView=full (son erişim tarihi: 30.12.2015)

      •  UpToDate Patient information:  Repeated miscarriage (The Basics). http://www.uptodate.com/contents/repeated-miscarriage-the-basics?topicKey=PI%2F85800&elapsedTimeMs=1&source=see_link&view=print&displayedVie%E2%80%A6 (son erişim tarihi: 30.12.2015)

  • EN SON EKLENEN
  • EN ÇOK İZLENEN
  • TÜMÜ
Onay Kodu: L.TR.MKT.WH.07.2017.0610
ANKETE KATIL
Onay Kodu: L.TR.MKT.WH.07.2017.0610